AK Kalabus

Akt o umělé inteligenci (Akt) představuje významný právní rámec, jehož cílem je nejen regulovat vývoj, používání a uvádění systémů umělé inteligence (AI) na trh, ale také podpořit inovace v této oblasti na úrovni Evropské unie. Toto nařízení má zvláštní význam také pro malé a střední podniky (MSP), které tvoří páteř evropské ekonomiky a případně startupy. Z tohoto důvodu se v tomto článku zaměříme na dopady Aktu na MSP, včetně role regulačních sandboxů a dalších mechanismů, které mají usnadnit dodržování předpisů a podpořit inovace v oblasti AI.

Harmonizovaná pravidla a podpora pro MPS

Akt klade důraz na zajištění souladu s vysokými standardy ochrany základních práv a na podporu rozvoje bezpečné a důvěryhodné AI. Stanovením těchto pravidel, jakož i opatření na podporu inovací se zvláštním zaměřením na malé a střední podniky, včetně podniků začínajících, podporuje toto nařízení cíl, kterým je prosazování evropského přístupu k AI. Harmonizovaná pravidla mají mj. zajistit rovné podmínky pro všechny podniky na jednotném trhu, což může být pro MSP výhodou v podobě snazšího přístupu na nové trhy a lepšího využívání digitální transformace.

Zároveň však Akt zavádí povinnosti, které mohou být pro MSP náročné na plnění, zejména pokud jde o technickou dokumentaci a soulad s požadavky na ochranu základních práv. Preambule Aktu však specifikuje, že tyto povinnosti mají být přiměřené velikosti poskytovatele a měly by umožnit zjednodušené způsoby jejich dodržování pro MSP, přičemž by neměly představovat nadměrné náklady a neměly by od používání AI tyto podniky odrazovat. Například malé a střední podniky mohou využívat zjednodušené formuláře pro technickou dokumentaci, což jim usnadní proces certifikace a sníží administrativní zátěž.

Dále by k provádění tohoto nařízení s cílem minimalizovat rizika v oblasti provádění vyplývající z nedostatku věcných a odborných znalostí na trhu, jakož i usnadnit dodržování povinností poskytovatelů, zejména malých a středních podniků včetně podniků začínajících, a oznámených subjektů podle tohoto nařízení, mohly potenciálně přispět platformy pro AI na vyžádání, evropská centra pro digitální inovace a zkušební a experimentální zařízení zřízená Komisí a členskými státy na unijní nebo vnitrostátní úrovni.

Účast na normalizaci

Normalizace hraje klíčovou roli v zajištění souladu systémů AI s požadavky Aktu. Akt proto podporuje vyvážené zastoupení zájmů MSP do tvorby norem, což jim umožní přispět k vývoji pravidel, která budou lépe odpovídat jejich potřebám a možnostem. Tento přístup by měl podpořit inovace a konkurenceschopnost MSP, neboť harmonizované normy často odrážejí nejnovější stav technologií a poskytují firmám návod, jak vyvíjet a implementovat AI bezpečně a efektivně.

Členské státy by navíc měly usnadňovat účast MPS na procesech rozvoje normalizace. Kromě toho by poskytovatelé měli při stanovování poplatků za posouzení shody oznámenými subjekty zohlednit zvláštní zájmy a potřeby poskytovatelů, kterými jsou MPS a startupy. Evropská komise by zároveň měla pravidelně posuzovat náklady malých a středních podniků, včetně podniků začínajících, na certifikaci a dodržování předpisů, mimo jiné na základě transparentních konzultací.

Akt rovněž bere v úvahu specifické potřeby MSP v oblasti administrativních nákladů a právních požadavků. Zvláštní pozornost je věnována snížení nákladů na certifikaci a dodržování předpisů, což zahrnuje i podporu MSP při zajištění souladu s povinnou dokumentací v jazyce, kterému rozumí nejvyšší počet přeshraničních zavádějících subjektů. Komise také plánuje poskytovat standardizované šablony pro oblasti regulované Aktu, což MSP usnadní administrativní procesy.

MPS a startupy budou rovněž zapojeny do procesu provádění a uplatňování Aktu prostřednictvím poradního fóra, kterému jsme se blíže věnovali zde.

Regulační sandboxy pro AI

Evropská komise uznává, že AI je rychle se vyvíjející skupina technologií, která vyžaduje regulační dohled a bezpečný a kontrolovaný prostor pro experimentování při současném zajištění odpovědných inovací a integrace vhodných záruk a opatření ke zmírnění rizika.

Tímto prostorem mají být právě regulační sandboxy pro AI, což jsou experimentální a testovací prostředí, která mají umožnit vývoj a testování systému AI v souladu s regulací. Členské státy proto mají povinnosti zřídit alespoň jeden regulační sandbox pro AI na vnitrostátní úrovni s cílem usnadnit vývoj a testování inovativních systémů AI pod přísným regulačním dohledem, než budou tyto systémy uvedeny na trh nebo jiným způsobem do provozu. Regulační sandboxy pro AI by mohly být zřízeny ve fyzické, digitální nebo hybridní podobě a mohou být určeny pro fyzické i digitální produkty. Zřizující orgány by rovněž měly zajistit, aby regulační sandboxy pro AI měly odpovídající zdroje pro své fungování, včetně finančních a lidských zdrojů.

Aktu zdůrazňuje, že regulační sandboxy by měly urychlit přístup na trh, a to mj. širokou dostupností napříč EU a odstraněním překážek pro MSP, včetně startupů. MSP, včetně startupů, které mají sídlo v EU by měly mít přednostní přístup do těchto sandboxů a měly by jim být poskytovány informace týkající se provádění tohoto nařízení. Zároveň jim regulační sandboxy poskytnou výhodu v podobě možnosti ověřit své technologie za minimálních nákladů a v kontrolovaném prostředí.

Regulační sandboxy také podporují spolupráci mezi různými subjekty v rámci AI ekosystému, což může MSP pomoci nejen s technologickým vývojem, ale i se získáváním cenných kontaktů a sdílením osvědčených postupů.

Závěr

Akt o umělé inteligenci představuje významný krok vpřed v oblasti regulace AI v Evropě, přičemž přináší jak výzvy, tak nové příležitosti pro malé a střední podniky. Harmonizovaná pravidla a normalizace mohou MSP pomoci s lepším přístupem na evropský trh a snižováním právní nejistoty, zatímco regulační sandboxy pro AI poskytují malým a středním podnikům a startupům bezpečné prostředí pro inovace. Zároveň však bude důležité zajistit, aby regulace nepředstavovala pro MSP nadměrnou zátěž, a aby byly dostupné zdroje a podpora pro dodržování nové regulace. Pokud se podaří tyto cíle naplnit, může Akt o umělé inteligenci přispět k posílení postavení MSP na globálním trhu s AI a podpořit rozvoj inovací v rámci celé Evropské unie.